Ženski svijet
 zazene.blogspot.com
POČETNA        VIJESTI        LJUBAV I SEX        LJEPOTA I ZDRAVLJE        TRUDNOĆA        POSLOVNI KUTAK        MAGAZIN

Pobijedite ovisnost o cigaretama – zauvijek!

Vjerujemo da su svi pušači barem u jednom razdoblju svojeg života, odnosno pušačkog staža razmišljali o tome da prestanu pušiti, neki su čak i uspjeli, pa se ponovno nakon kraćeg ili dužeg razdoblja nepušenja, vratili starom poroku. Ono što je sigurno, pušenje je ovisnost koje se vrlo teško riješiti i lako je ponovno „pokleknuti“.


Vjerujemo da su mnogi od vas pokušali s različitim metodama od onih standardnijih, primjerice žvakanje nikotinskih žvakaća, nošenje flastera, do primjerice različitih seansa odvikavanja, hipnoza, akupunktura i slično. Tu su i oni koji su zbog ozbiljnih zdravstvenih stanja prestali pušiti. No, ono što je svim ovisnicima o cigaretama zajedničko da vrlo rijetko razmišljaju da kada bi prestali pušiti smanjili bi mogućnost raka dobivanja raka pluća, ali i drugih bolesti pluća, srca, krvožilnog sustava, usporili bi starenje, osjećali bi se bolje, zdravije, te ne bi svoju okolinu, „trovali“ pasivnim pušenjem što ponajprije može biti štetno za nerođeno dijete, trudnice i djecu, pa tako i sve ostale.

Ako su vam ti svi razlozi i više nego dovoljni, te imate čvrstu volju da konačno prestanete pušiti, evo nekoliko praktičnih savjeta kako prestati, odnosno kako se nositi u trenucima apstinencijske krize.

Prvo smanjite količinu…

Svi smo čuli priče o osobama koje su pušile kutiju ili dvije na dan, te samo jednog dana prestale i više nikad nisu zapalile cigaretu. Možda i poznajete koju od njih… No, te osobe spadaju u onih pet posto osoba koje su uspjele, jer 95 posto osoba koje samo jedan dan prestanu pušiti, a prije toga su uživale u redovitim „nikotinskim“ dozama, najčešće se vrlo brzo vrate pušenju. Razlog je nikotinska ovisnost protiv koje se nije niti malo lako boriti, posebno kada simptomi apstinencijske krize udare punom jačinom. Zbog toga se preporučuje prije potpunog prestanka pušenja, smanjenje broja cigareta na dan.

Pomoć liječnika

Kada se odlučite za taj veliki korak odvikavanja od cigareta te nakon smanjenja količine napokon „popušite“ zadnju, potražite pomoć liječnika neka vam prepiše ili preporuči lijekove koji vam mogu ublažiti apstinencijsku krizu. Naime, postoje tablete koje će pomoći mozgu ublažiti želju za nikotinom, te vam umanjiti užitak pušenja, ako i podlegnete napasti. Tu su i druge tablete koje će vam pomoći u ublažavanju popratnih simptoma apstinencijske krize, kao što je nesanica, nervoza, dekoncentracija, depresija…

Podrška okoline

Zamolite obitelj i prijatelje za nesebičnu podršku u vašoj borbi protiv ovisnosti! Ponajprije da ne puše pred vama ako je ikako moguće, barem ne u prvih nekoliko mjeseci. Također, zamolite ih za razumijevanje, kada su u pitanju simptomi apstinencijske krize – nervoza, loše raspoloženje, depresija itd. Povežite se osobno ili preko Interneta s ljudima koji se isto odvikavaju od pušenja. Razmjenjujte iskustva, pružite si potporu. Ako je potrebno zatražite pomoć psihoterapeuta ili psihijatra ili se pak isprobajte alternativnu medicinu, koja će vam može pomoći ne samo u lakšem odvikavanju, nego i čišćenju organizma, posebno pluća, koja su zagađena katranom.

Pronađite hobi

Jedan od razloga zbog čega ljudi puše je ublažavanje stresnih situacija. Kada prestanete pušiti, ne samo da će biti stresan sam proces odvikavanja, nego ćete morati na druge načine suočiti sa svakodnevnim stresom kod kuće i na poslu. Zato već prije nego što započnete s odvikavanjem, pronađite na koji način ćete se boriti protiv stresa. Hoće li biti to neki hobi u kojem uživate, sportska aktivnost, joga, slušanje muzike ili bilo što drugo, na vama je da odlučite. Ono što je najvažnije da funkcionira.



Uklonite podsjetnike

Kada popušite zadnju cigaretu, bacite pepeljare, upaljače, preostale cigarete i sve što vas podsjeća na „dane pušenja“. Također, jedna od solucija je da renovirate stan kako biste uklonili miris cigarete, odnosno stavite svježu boju na zidove, operite zavjese, tepihe, posteljinu, sve tkanine koje u sebi imaju miris cigarete. Naime, miris je najjači okidač kada je u pitanju želja za pušenjem. Uklonite ju iz svog doma.

Budite uporni

Ako ste koji puta pokleknuli, nemojte odustati! Budite uporni! Većina pušaća po nekoliko puta pokušava prestati prije nego što zaista uspiju. Kada vam se dogodi da podlegnete napasti, analizirajte svoje osjećaje i situacije u kojoj ste bili kada ste ponovno zapalili cigaretu. Je li to stres, tuga, dobra zabava u društvu koje puši i tako dalje… Ubuduće pokušajte izbjegavati ili se barem bolje psihički pripremite za izazove koji su pred vama. Sljedeći puta budite pametniji.

Jedite zdravo

Mnoge osobe žale se da su s prestankom pušenja počele dobivati kilograme. Naravno, razlog je da osobe kada prestanu pušiti ponovno počinju intenzivnije osjećati okuse hrane, jer im je osjet do tada bio zatupljen s cigaretama. Zato im hrana ima bolji okus, što naravno dovodi do povećane konzumacije. Drugi razlog je nervoza zbog apstinencije koju nadomještaju s hranom. Pokušajte jesti čim zdravije, što više voća i povrća, koje će tijelu dati potrebnu snagu i zdravlje da se bori protiv poroka.

Odaberite vlastitu nagradu

Pokušajte izračunati približan godišnji iznos koji ste trošili na cigarete, te si primjerice obećajte da ćete taj iznos potrošiti na nešto drugo kada istekne godina dana bez da ste zapalili cigaretu. Neka vam ta nagrada bude dodatni cilj! Vjerujemo da će si mnogi moći priuštiti stvari koje do sada nisu mogli…

Najčitanije na portalu